خطبه های نمازجمعه بابل 19 آبان 1396

گزیده ای از خطبه های نمازجمعه دارالمومنین بابل
به امامت حجت الاسلام و المسلمین مجتبی روحانی  19 آبان 1396

در زیارت اربعین بسیاری از افرادی که فاقد سلامت کامل بودند با حالت معلولیت در هر صورت خود را در مسیر پیاده روی اربعین به سمت کربلا کشانند و نمازجمعه در میان اعمال آنقدر اهمیت دارد اگر فردی قادر به رفتن نیست در روایتی از امیرالمومنان(ع) حتی به صورت چهار دست و پا خود را به صف نمازجمعه برساند. بیست و پنج میلیون نفر امسال در زیارت باشکوه اربعین به عنوان بزرگترین اجتماع تاریخ بشری حضور داشتند و به حق این دیگر زیارت اربعین نبود بلکه حماسه الاربعین بود . پیاده روی اربعین حسینی شبیه به یک معجزه است که از سراسر دنیا افراد را در کنار یکدیگر با عشق و محبت به سیدالشهدا به کربلای معلا می کشاند و این وحدت در جامعه اسلامی هیچ دستی جز دست قدرت الهی نمی تواند این افراد را به حرکت در بیاورد. دست عنایات خداوند متعال پشت صحنه اربعین حسینی است. اربعین سبک تازه ای را در میان جامعه شیعه با ایجاد انسجام و بازگرداندن هویت شیعه به ما برگرداند. اربعین موجب بازسازی امت اسلامی می شود و زمینه طهور امام زمان را فراهم کند و این امر به برکت سیدالشهدا فراهم شده است.
از خادمان اربعین شهرستان بابل در دو موکب درمان و اسکان و پذیرایی تقدیر می کنم که خدمات گسترده ای را به زائران عنایت کردند.
هفته وقف را به همه واقفان و خدام وقف تبریک عرض می کنم. امیرالمومنان بزرگترین واقف در جامعه اسلامی است. ما بهره مند از برکات وقف هستیم زیرا وقف صدقه جاریه در زندگی و بعد از مرگ است. بسیاری از موقوفاف در ایام محرم به اطعام دهی و عزاداری انجام می شود به برکت موقوفات است. برخی از موقوفات شهرستان بابل دارای قدمت حدود 400 سال است و درهفته وقف دو امر باید مورد توجه قرار گیرد. گسترش فرهنگ وقف و نهادینه شدن این مساله در جامعه ضروری است. نباید همچنان از کیسه گذشتگان بخوریم بلکه امروز هم نیازمند موقوفات جدید هستیم. یکی از نشانه های دارالمومنین بابل کثرت وقف در این شهرستان است و خدمات این موقوفه  در امور علمی، فرهنگی و آموزشی صورت گرفت. نیات واقف به درستی عمل شود و نباید کسانی به جهت متولی بودن چنگ بر اموال موقوفه بیاندازند و خیانت کنند. هزینه ای که از اوقاف گرفته می شود برای بعضی از اشخاص زیاد است و باید برای افراد بی بضاعت و دارای مشکلات مالی مساعدت صورت گیرد. در گرفتن هزینه ها بر مردم فشاری در اجاره ها صورت نگیرد و به گونه ای عمل شود تا مردم با رضایت نسبت به اجاره های وقف اقدام کنند.
منطقه ای این روزها دچار تحولات زیادی است و دولت خبیث سعودی به عنوان مزدور آمریکا در حال اقدامات خطرناکی است.آل سعود پس از شکست در حمایت از جریان تکفری علیه مقاومت و صرف هزینه های زیاد ملت لبنان و مقاومت لبنان را نشانه گرفته اند.استعفای اجباری نخست وزیر لبنان آن هم در کشور دیگر یعنی عربستان یک رویداد کم نظیر در تاریخ سیاسی است که نخست وزیر به جای تقدیم استعفای خود به رئیس جمهور کشورش در خاک کشوری دیگر و در تلویزیون بیگانه  استعفای خود را اعلام کند. عصبانیت آل سعود به خاطر قدرت یافتن جریان مقاومت و پیچیده شدن طومار جریان تکفیری در منطقه است.
آل سعود به دنبال تضعیف جریان مقاومت است تا انتقام داعش را از جمهوری اسلامی و حزب الله لبنان بگیرد . استراتژی ترامپ در مقابل آل سعود همان سیاستی است که با محمد رضا پهلوی در پیش گرفتند و در حال دادن ژاندارمی و نوکری آمریکا در منطقه به آل سعود هستند و این امر با پادشاهی محمد بن سلمان در حال شکل گیری است. دستگیری و کودتای در عربستان علیه دیگر شاهزادگان و افراد با نفوذ توسط بن سلمان در راستای رسیدن به قدرت است . سران عربستان از سرگذشت محمدرضا پهلوی عبرت بگیرند و بدانند جریان مقاومت با توطئه های عربستان و حامیان غیر منطقه ای آن تضعیف نمی شود.
ازحضور نمازگزاران بزرگوار از روستای هریکنده که به صورت پیاده و منسجم از این روستا به سمت نمازجمعه مشرف شده اند، تقدیر می کنم.
@mosaallababol

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 46 = 55