خطبه های نماز عید قربان 10 شهریور 1396

 

خطبه های نمازعید قربان دارالمومنین بابل در تاریخ 10 شهریور 1396 به امامت حجت الاسلام و المسلمین مجتبی روحانی، امام جمعه بابل در مصلای بزرگ بابل اقامه گردید.
امام جمعه بابل با تبریک عید سعید قربان به فلسفه وجودی این روز پرداخت و گفت: عید قربان روز پیروزی و سربلندی حضرت ابراهیم در مقابل امتحان بزرگ الهی است.
وی افزود: خداوند سه سنت ابراهیمی را به واسطه درجه بلند این پیامبر بزرگ تا امروز زنده نگه داشت که این سنت ها، برائت از مشرکین، حج ابراهیمی و عید سعید قربان است.
خطیب خطبه های نماز عید قربان، این عید سعید را عید رستگاری نامید و خاطرنشان کرد: امتحان الهی از بندگان، یک سنت ارزشمند است که شامل پیامبران تا همه اولیا و سایر بندگان را می شود زیرا خداوند نعمت ها را در ابتلائات به بشریت ارزانی می دارد.
وی ادامه داد: امتحان خداوند برای شناخت انسان مومن حقیقی از سایر انسان ها است تا با انواع سختی ها، انسان عیار وجودی خود را نشان بدهد.
حجت الاسلام و المسلمین روحانی امتحان های خداوند در طول زندگی را در ابعاد فردی و اجتماعی عنوان کرد و اظهار داشت: متاسفانه برخی ها نعمت های الهی را به نقمت تبدیل می کنند و قدردان نعمت ها و فرصت های خداوند برای خود نیستند.
وی افزود: خارج شدن انسان از تکبر و دست یابی به خشوع در کنار از اثرات ابتلائات انسان در زندگی است.
امام جمعه بابل دست پیدا کردن به کمال را از دیگر اثرات ابتلای انسان به بلاها در زندگی عنوان کرد و گفت: احسن عمل ها مورد توجه خداوند متعال است و باید به گونه ای عمل کنیم که رضایت الهی را جلب نماییم.
وی با اشاره به سالروز بانکداری بدون ربا، تصریح کرد: آشفتگی اقتصادی امروز ما نتیجه رفتار بانک های ما است و خسارت های سنگینی متاسفانه بر عدم اجرای درست بانکداری اسلامی بر جامعه ما وارد می شود.
حجت الاسلام و المسلمین روحانی، تاکید کرد: بانکداری بدون ربا موجب نجات اقتصاد ما می شود اما رفتارهایی که بانک مرکزی در مقابل صندوق های قرض الحسنه خوش نام در پیش گرفته است، مغایر با روح اجرای بانکداری اسلامی محسوب می شود.
وی ادامه داد: حقیقت بانکداری اسلامی، احیای سنت قرض الحسنه است اما متاسفانه بانک هایی که تنها لعابی از اسلام دارند مورد عنایت بانک مرکزی هستند و صندوق های قرض الحسنه دارای سابقه زیاد تحت فشار بانک مرکزی قرار گرفته اند.
امام جمعه بابل با تبریک پیشاپیش عید سعید غدیر، گفت: هیات ها و مساجد آماده برگزاری باشکوه عید بزرگ غدیر شوند تا جامعه ما بهره مند از نورانیت و برکات این عید بزرگ شوند.
وی افزود: متاسفانه در برخی از هیات ها به بهانه پیشگامی برای محرم و استقبال آن، اهتمام چندانی به برگزاری جشن عید غدیر ندارند و تقاضای من برگزاری باشکوه این عید و چشاندن شیرینی ولایت امیرالمومنان(ع) به جامعه است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

54 − = 53