خطبه های 17 آذر 1396

نماز سیاسی عبادی جمعه بابل در 17 آذر 1396 به امامت حجت الاسلام والمسلمین مجتبی روحانی امام جمعه بابل در مصلای بزرگ بابل برگزار شد.

 

خطبه اول

امام جمعه بابل در ابتدای خطبه اول به رعایت تقوای الهی سفارش کرد و گفت: امام صادق(ع) در سفارشی فرمود که معصیت نقطه اوج ذلت یک انسان است و متقابلا تقوا سبب عزت و عظمت او است. اگر کسی از وادی معصیت به وادی تقوا قدم بگذارد خدای متعال سه برکت برای او فراهم می کند و او را بدون مال غنی و بی نیاز قرار می دهد. دوم عزتی به او می دهد که بدون اینکه آن عزت را از طریق قوم و عشیره و دیگر افراد به دست آورده باشد و سوم سبب انس او را فراهم می کند.

روزی در کشور ما برای مسأله قدس و فلسطین در نظر گرفته شد و حرکت بزرگ و راهپیمایی عظیمی را در چنین روزی برای دفاع از آرمان فلسطین و دفع توطئه هایی که در این مسیر صورت می گیرد، انجام می شود اما با توجه به حوادثی که در این روزها در ارتباط با مسأله فلسطین صورت گرفت مطالبی را در خصوص سرزمینی که محل این خیانت ها، کشمکش های سیاسی مختلف و محل حضور دشمن و تعارض های آن در کنار سیاست های کور استکبار در منطقه به ویژه در بیت المقدس صورت گرفت.

سرزمینی که از آن به عنوان بیت المقدس نام می بریم در نگاه پروردگار متعال سرزمینی بسیار پر برکت است تعبیری که قرآن در خصوص این سررزمین دارد به عنوان«ألارض المقدسه» یا سرزمین مقدس و پاک سرزمینی که خدای متعال به برکت این سرزمین محل رویش انبیای عظام و بزرگی را در این سرزمین قرار داد. هنگامی که موسی(ع)به این سرزمین رسید به قومش فرمود که به این سرزمین مقدس وارد شوید که مفسرین گفته اند منظور از الارض المقدسه همین سرزمین است که امروز محل مسجد بیت المقدس یا حوالی مسجد الاصخره است. در آن آیه مبارکه در ارتباط با معراج پیامبر(ص) فرمود که خدای متعال در این آیه مبارکه فرمود که ما این سرزمین و اطراف آن را مبارک قرار دادیم. سرزمینی که انبیای الهی از این سرزمین برخاسته اند. سرزمینی که محل رویش صحنه های پربرکتی است که برکات عظیمی از این سرزمین برای جهانیان برخاست. هنگامی که ابراهیم(ع) از مصر به سمت فلسطین مهاجرت کرد و وقتی به این سرزمین رسید به دستور پروردگار متعال در همین سرزمین قدس سکنی گزید و به دستور پروردگار متعال قربانگاهی ساخت و آن سرزمین را بیت ا… که بعدا بیت المقدس نامیده شد، نام گذاری فرمود. در همین سرزمین و حول و حوش این سرزمین است که خدای متعال در صحرای سینا یا در وادی کوه طور با او سخن گفت همین سرزمینی که در اطراف همین ارض المقدسه است. هنگامی که حضرت موسی(ع) بعد از چهل سال سرگردانی که در آن صحرای سینا سرگردان بودند و در اطراف خود می گشتند در مسیر سفر بعد از گذشت چهل سال به سرزمین در بیرون شهری رسیدند و به بنی اسرائیل امر فرمود که ای قوم وارد این سرزمین شوید اما بنی اسرائیل نافرمانی کردند و اطاعت امر پروردگار متعال و پیامبرشان را انجام نداند و به عقوبت های سخت دیگری دچار شدند. علاوه بر این انبیای بعد از او جناب داود پیامبر(ع) و سلیمان(ع) هر دوی این پیامبران در آن سرزمین استقرار یافتند. داود(ع) فرمود که شبی در عالم خواب دیدم که فرشته ای شمشیر در دست او است هاتفی به من ندا داد همین جایی که فرشته ایستاده است، مسجدی بساز و این مسجد محل حضور مؤمنین و محل اقامه نماز آنها شود. روز بعد مراجعه کردم و فرشته ای را در بالای کوهی دیدم مأمور شد در آنجا معبدی برای اقامعه نماز مؤمنین بسازد اما عمر مبارک آن حضرت کافی نبود و به فرزندش سلیمان(ع) امر فرمود که این معبد و یا به تعبیر یهودیان هیکل سلیمان را در آنجا بسازد و معبد برای مؤمنین(ع) قرار بدهد. قرآن می فرماید که آن سرزمین محل خیزش انبیای عظام و از جمله عیسی(ع) است. پیامبر بزرگی که در شهری در جوار قدس به نام ایله به دنیا آمد و به عدد نبوتش را در همان شهر و در بیت المقدس به نبوت پرداخت و از این خطه بود که به امر پروردگار متعال به عالم ملکوت عروج کرد.

پیامبر(ص) فرمود که خدای متعال هنگامی که مرا برای معراج و دیدن صحنه های ملکوتی آماده کرد، از مسجد الحرام همراه جبرئیل حرکت کردم و در سرزمینی رسیدم و جبرئیل فرمود که یا رسول ا…(ص) در اینجا اقامه نماز کن. من پرسیدم که اینجا کجاست؟ جبرئیل فرمود که اینجا محل ولادت جناب عیسی(ع) است. در مسیر حرکت در جایی دیگر به من فرمود که اینجا اقامه نماز کن گفتم که اینجا کجاست؟ گفت که اینجا سرزمینی است که موسی(ع) موفق به تکلم به پروردگار متعال شد. همچنین در جای دیگر از این سرزمین قرار گرفتیم که همان مسجدالاقصی بود و وقتی به آنجا رسیدیم دیدم که انبیای عظام قبل از من همه در آنجا حاضر هستند و بنا شد اقامه نماز جماعت صورت بگیرد. پیامبر(ص) فرمود که تصور کردم امام این جمع جناب جبرئیل است اما جبرئیل دست مرا گرفت و گفت که یا رسول ا…(ص) شما باید برای جمع انبیاء و اولیاء و فرشتگان اقامه نماز کنید و من برای اقامه نماز برای آنها امامت کردم. از این سرزمین بود که خدای متعال نبی مکرم اسلام(ص) را به عالم ملکوت سیر داد.

امام عسکری(ع) فرمود که ثواب نماز در مسجدالاقصی برابر با نماز در مسجدالحرام است. یعنی هر رکعت برابر با هزار رکعت نماز غیر ازاین مکان است. این نگاه ائمه معصومین(ع) نسبت به این سرزمین بزرگ و با عظمت که اولین قبله گاه مسلمین می باشد. همان جایی که خدای متعال به پیامبرش امر فرمود که یا رسول ا…(ص) به مسلمین دستور بده به سمت آن اقامه نماز کنند اما بعدا به حسب مصالحی خدای متعال قبله مسلمین را تغییر داد و مسجدالحرام را مسحل قبله ثانوی مسلمین قرار داد. سرزمینی پربرکت که برای همه هم برای یهودیان و هم برای مسیحیان و هم برای مسلمین الارض المقدسه است. سرزمینی که خدای متعال اطراف آن رابرای مسلمین با برکت قرار داده است. این سرزمین برجسته و با عظمتی است که برای مدتهای زیاد محل کشمکش اقوام مختلفی که هرکدام از آنها سعی کردند سیطره خود را بر این سرزمین برقرار کنند و برآن مسلط شوند و از این طریق حاکمیت خود را بر منطقه شام و سایر مناطق دیگر بگسترانند.

در دورانی که در اختیار مسلمین از زمان خلیفه دوم به بعد قرار گرفت سرزمین که با حاکیمت اسلام مقدمات و زمینه شکوفایی این سرزمین را فراهم آورد و دوباره عنوان ألارض المقدسه را برای این سرزمین تجدید کرد به گونه ای که همه اقوام از این سرزمین بهره می گرفتند و استفاده می کردند اما با کمال تأسف بعد از سال 1947 به بعد این سرزمین محل توطئه بزرگی در این زمینه قرار گرفت . در سوره مبارکه اسراء در ارتباط با آن آمد که می فرماید ما به بنی اسرائیل تذکر دادیم که در مسیر فسادی که انجام می دهند خیانتی که به انبیای عظام مرتکب می شوند دو فساد بزرگی را بعدها انجام خواهید داد. گرچه  زمان این آیه مبارکه از لسان گذشته  استفاده کرده است اما خبر در حوادثی در آینده می دهد . بعد از این که بنی اسرائیل در این سرزمین استکبار بزرگی را انجام می دهید و خیانت و جنایت سنگینی را در این أرض مقدسه و مبارک انجام می دهید. جنایاتی که در طول سنوات اخیر خیانت ها و فاجعه هایی که علیه مسلمانان است. حاکمیت استکبار در این سال ها توسط یهودیان بر این سرزمین مقدس تحقق پیدا کرد چنین امری را در این سالیان اخیر مواجه هستیم. دشمن درصدد است این ارض مقدسه را مصادره کند و این سرمایه را از امت اسلامی بگیرد و آ را در اختیار خود قرار بدهد . در این سالیان اخیر سیاست های مختلف و جنایاتی که آنها انجام دادند و در سایه این امر سعی کردند این سرزمین را سرزمین یهودی جلوه بدهند و آن را ز دست مسلمانان و مسیحیان مصاده کنند . آ« را در اختیار توطئه های خود حتی به عنوان پایتخت قرار بدهند. اما در ذیل همین آیه مبارکه بعد از آن اعلانی که فرمود تمام امید ما به همین فراز آخر این ایه مبارکه است که مقدومات این مسأله را در این روزهای اخیر می بینیم نشانه های این مسأله را مشاهده می کنیم. دو وعده باید در این سرزمین تحقق پیدا کند اولین وعده این است که ما بندگانی را از خودمان می فرستیم و افرادی که بسیار قدرتمند هستند و از طریق این افراد در مقابل فساد شما می ایستند و مقاومت می کنند و این فساد و مفسدین را درهم می شکنند و زمینه برگردانند.  این سرمایه به امت اسلامی را فراهم می کنند. در وعده های دیگری هم خدای متعال به چنین امری عنایت فرمود. در آیه مبارکه 82 سوره مبارکه به این خطر تذکر داد که گاهی صحنه هایی به وجود می آید که اهمیت توجه مسلمین نسبت به این سرزمین و خطراتی که متوجه این سرزمین و این ارض مقدس می شود بار دیگر آهنگ آن را در گوش مسلمین می نوازد و اجاره نمی دهد که دشمن بتواند بر این منطقه مسلط شود واستیلای کامل خود را در این سرزمین برقرار کند و این سرزمین و سرمایه را از دست امت اسلامی بگیرد. شما ممکن است بر این سرزمین مسلط شوید و توطئه های لازم را انجام بدهید اما وعده ما بر این امر تحقق گرفت که به تدریج مؤمنین به دفاع از این سرزمین و معابد و برکات آن برمی خیزند اگر اینها نبودند این معابد از بین می رفتند. اما خدا اراده کرد که با وجود این مؤمنین این سرزمین را که با وجود شماآلوده شده بود را پاک نماید و دوباره آن رابه اهلش برگردانند و برکات را برای آن  تجدید کند.

 

خطبه دوم

امام جIMG_0363معه بابل در ابتدای خطبه دوم نیز به رعایت تقوای الهی سفارش کرد و گفت: تقوا گوهر پروردگار متعال و موجب نزول برکات الهی به آحاد اهل تقوا است.

 

اهمیت نماز جمعه در اسلام

خطیب جمعه بابل با اشاره بله اهمیت نماز جمعه در اسلام با اشاره به حدیثی از امیرالمومنین(ع) در خصوص عظمت نمازجمعه، خاطرنشان کرد: آمدن به نمازجمعه هم فال است و هم تماشا. هم زیارت است و هم جمال. زیبایی نمازجمعه ادای یکی از واجبات بزرگ پروردگار متعال است. در قالب نمازجمعه بر اساس آیه قرآن از منازل خود به سمت نمازجمعه حرکت می کنند و ادای واجب الهی را انجام می دهند، همدیگر را می بینند و زیارت می کنند. نگاهی که مومنان همدیگر را به یکدیگر می اندازند،  از زیبایی های نمازجمعه است.

 

روز دانشجو

امام جمعه بابل با اشاره به روز دانشجو، گفت: به خاطر شهادت سه دانشجو که در شانزده آذر 1332 در مقابل آمدن معاون رئیس جمهور آمریکا بعد از کودتای 28 مرداد و حاکمیت استکبار کشور ایستادند و اعتراض کردند، رژیم شاهنشاهی دست به سرکوب اعتراضات دانشجویان و شهادت دانشجویان معترض کرد. نیکسون بعد از کودتای 28 مرداد فاتحانه پای در ایران گذاشت و برخورد قدرتمندانه ای که در فضای دانشگاه به وجود آمد و رژیم طاغوت درصدد برخورد سخت و گلوله با آن ها برخاست. به خاطرشهادت این سه دانشجو، این روز به عنوان روز دانشجو نامگذاری شد. روز دانشجو روز حرکت و قیام ضداستکباری دانشجویان گرانقدر ما بود. دانشجویان در صفحه مبارزه با استکبار قدرتمندانه حاضر هستند و در طول حیات انقلاب این پیشرویی را حفظ کردند. انتظار می رود دانشجویان با بصیرت ما این سنگر را رها نکند و روزی مشاهده نشود که دشمن بخواهد از مجموعه دانشگاه سربازگیری کند و دانشجویان را در خدمت به منافع استکباری خود بگیرد. قشر دانشجوی ما آرمانگرا است و در موقعیت های مختلف حضور همیشه در صحنه خود را نشان می دهد.

 

جشنواره های موسیقی محلی در استان در برخی از شهرهای مازندران با مجوز و یا زیر نظر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی برپا می شود.

آنگونه که برخی از دست اندرکاران این جشنواره های یادآوری کردند، برای احیا و شناساندن برخی از نواهای فرهنگی گذشته ما است که برخاسته از متن و فرهنگ بومی مازندران است. این ها در مقابل صداهای مختلف دنیای امروز در حال گم شدن است و برای این که این نواها و موسیقی بومی فراموش نشود، این چنین  جشنواره هایی برگزار می شود. به تعبیر دست اندرکاران این جشنواره ها تشت سما، لـله وا و چکه سما در حال از بین رفتن است. تقاضا دارم این گونه امور که با هر نیتی انجام می شود، با نظارت کامل صورت گیرد تا خدای ناکرده سوء استفاده ای صورت نگیرد اما سوال من از مجوز دهندگان این برنامه ها هستند، می پرسم که آیا در کنار جشنواره ها آیا  یادشان رفته است که فرهنگی به نام فرهنگ حجاب و عفاف هم در میان این مردم وجود دارد. برای چکه سما و تشت سما هزینه های سنگینی می شود و از استان های دیگر هم دعوت می شوند آیا یکبار هم نگران از بین رفتن عفت و حجاب و چادر و مظاهر ارزش های دینی بومی مردم مازندران هم شده اید؟ فرهنگ عفاف و حجاب در حال گم شدن است و برای این ها هم جشنواره ای برگزار کرده اید؟ آیا تمام فرهنگ بومی ما منحصر در جشنواره های موسیقی است؟ حجاب درون خانواده های ما هم ذره ذره در حال غربت و گم شدن است. رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند در دوران گذشته دو لبه قیچی برای از بین بردن فرهنگ مردم مازندران به کار افتاده بود . یک بله قیچی فساد اخلاقی بود  و به حسب دریا و سواحل مازندران  و یک لبه دیگر الحاد بود. اما موفق نشدند و مردم مومن و شریف مازندران با مقاومت و ایستادگی خود این قیچی را کند کردند و اجازه ندادند در بدنه مردم اثر بگذارد  و فساد را در مردم تزریق کند.  سوال من است که فرهنگ شهادت از این استان که بیش از ده هزار شهید تقدیم کرد، کدام فرهنگ برخاست؟ آیا از فرهنگ تشست سما، و چکه سما و سرنا یا  فرهنگ عفت و جهاد شهادت زمینه بقای فرهنگی مردم را فراهم کند. چرا برای این امور مهم نگران نیستند؟ چرا برای این امور جشنواره برپا نمی شود و برای احیای  این مسائل اقدام نمی شود. به حسن نیت عزیزان فرهنگ و ارشاد اسلامی تردیدی ندارم اما امیدوارم در کنار این مسائل به احیای امور فرهنگ دینی مردم هم پرداخته شود تا ضرباتی بر فرهنگ اصیل ما وارد و خسارت مضاعفی بر  نسل معاصر و آینده ما وارد شود.

 

قدس

جریانی که آقای ترامپ دستور انتقال سفارت آمریکا از تلاویو به بیت المقدس را داد و مقدمات در حال فراهم شدن است. در سال 1967 میلادی در جنگ شش روزه اورشلیم یا بیت المقدس به طور کامل توسط ارتش رژیم صهیونیستی اشغال شد و جزء سرزمین اسراییل قرار گرفت در سال 1980 کنست یا پارلمان اسرائیل شهر بیت المقدس یا قدس را به عنوان پایتخت این رژیم اعلام کرد. بعد از آن به رغم این که سازمان ملل با این حرکت مخالفت کرد و هیچ کشور حاضر به پذیرش آن نشد اما متاسفانه کنگره آمریکا در سال 1995 با گذراندن مصوبه ای دستور  انتقال سفارت آمریکا به تلاویو به قدس را داد اما رئسای جمهو آمریکا جرات اجرایی کردن آن را نداشتند. هر کدام آن هات شش ماه به شش ماه اجرای این مصوبه را به تاخیر می انداختند و زیرا می دانستند که اگر این مصوبه بخواهد جنبه اجرایی پیدا کند روی سیاه آمریکا را سیاه تر خواهد کرد و جریان های بین المللی را علیه آمریکا بر می انگیزد و ترس از عواقب این مساله موجب می شد که به این سمت بروند. این عنصر خبیث به عنوان رئیس جمهور آمریکا گام هایی را جسورانه برداشت و از جمله این امر درصدد اجرایی کردن مصوبه سال 1995 بود. این همه هیاهو و شعارها را علیه آمریکا را ایجاد کرد. قاطبه مسلمانان در سراسر کشورهای اسلامی وحتی اروپایی ها و دولتمردان و مقامات اروپایی مانند ماکرون، ترازا می در مقابل این تصمیم آمریکا آن را محکوم کردند و یا آن را غیر مطلوب خواندند . مصوبه سازمان ملل این سرزمین(بیت المقدس) را یک سرزمین بیت المللی نامید و سعی کردند این موضوع را مورد توجه قرار بدهند. باید بررسی کرد که چرا دشمن در این مقطع دست به این کار زد. وی به یکی از عوامل داخلی آمریکا برای این تصمیم اشاره کرد و اظهار داشت: تعدادی از نمایندگان کنگره آمریکا به خاطر رفتارهای دیوانه مآبانه رئیس جمهور آمریکا که خلاف رفتار عقلایی نسبت به رییس جمهور های قبلی آمریکا، در صدد استیضاح بود بودند. این نمایندگان شامل هم حزب جمهوری خواه و هم حزب دموکرات بودند. آقای ترامپ به جریان حاکمیت صهیونیزم یا لابی آی پک متوسل شد و به آن ها وعده داد در صورت منتفی شدن لایحه استیضاح، خدمت بزرگی به صهیونیزم خواهد کرد. و با اعلام انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس، لابی قدرتمند آی پک با فشارهای خود طرح  استیضاح رئیس جمهور آمریکا را منتفی کرد.  امام جمعه بابل به یکی از عوامل بیرونی و خارجی تصمیم رئیس جمهور آمریکا باری انتقال سفارت خود به بیت المقدس پرداخت وتصریح کرد: آشفتگی های به وجود آمده در جهان اسلام موجب شد که آمریکا به خود اجازه این کار را دهد. بعد از مشکلات زیادی که جریان تکفیری در جهان اسلام آفریدند .جریان مقاومتی که در کشور سوریه در برابر آن ها ایستاد 6 سال در حال جنگ ویرانگر با این عناصر است که این کشور را به نابودی کشاند. کشورهای دیگر اسلامی درگیر این جریان تکفیری هستند. برخی از کشورها خودشان این جریان تکفیری را به جود آوردند  و پرورش دادن و از این طریق سعی کردندتا این موج در جهان اسلام زمینه تشتت آن ها را فراهم کند. این آشفتگی و چند دستگی در میان مسلمانان، بهترین موقعیت را برای آن ها بوجود آورد که بیت المقدس را به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی اعلام کنند و ذره ای هم نگرانی از افکار عمومی جهان اسلام نداشته باشند.

امام جمعه بابل یکی از مشکلات کنونی جهان اسلام را ذلت برخی از دولت های کشورهای اسلامی بیان کرد و اظهار داشت: وزیر اطلاعات رژیم صهیونیستی از هماهنگی میان رئیس جمهور آمریکا با سران برخی از کشورهای عربی و اسلامی برای اعلام بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی هماهنگ کرده بود و اعلام نمود که اگر حتی مخالفت ظاهری هم انجام دادید و بیانیه ای را منتشر کردید، مشکلی نیست. از جمله این کشورهای دولت عربستان  است در مقابل استکبار ذلیل و خوار هستند که ذره ای اعتبار برای آن ها از سوی آمریکا و غرب وجود ندارد. آمریکا نگران این دست کشورهای اسلامی نیست. از مغرب تا عربستان و اردن و دیگر کشور این اقدام را محکوم کردند اما آمریکایی ها از این محکوم کردن ها می خندند و ذره ای اعتبار قائل نیستند.

خطیب جمعه بابل سومین نکته را در خصوص اعلام انتقال سفارت آمریکا به قدس و اعلام رسمی به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، گفت: رهبر معظم انقلاب در تحلیلی دقیق یکی از علت های انتقال سفارت آمریکا را عجز آمریکا و رژیم صهیونیستی در برابر جریان مقاومت بیان کرد و اظهار داشت: آمریکایی ها هر طرحی را در منطقه پیاده کردند، از نقشه راه و خاورمیانه بزرگ تا دیگر نقشه ها در سالیان اخیر با حضور جریان مقاومت نتیجه نگرفتند و به شدت غیظ نسبت به آن دارند و آخری تیر و ترکش در سلاح خود را یعنی انتقال سفارت آمریکا رها کردند. دست های آن ها در مساله فلسطین بسته است. و هیچ حرکتی نمی توانند در این زمینه با قدرت و مانع مقاومت برخورد کردند. این دست های بی خاصیت و عاجز آخرین حربه خود را در این خصوص به کار بستند تا به امت اسلامی ضربه بزنند. حجت الاسلام والمسلمین روحانی با یادآوری پیشنیه مقاومت در برابر استکبار در سطح منطقه، تاکید کرد:  آن زمانی که سران استکبار تصمیم می گرفتند و در منطقه آتش افروزی می کردند،  گذشته است. اگر استکبار و عوامل آن ها در منطقه آتش هایی بیافروزند، قدرت هایی در منطقه این آتش ها را دوباره به جان خود استکبار بر می گردانند. این حرکت جدید در منطقه و اعلام قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی برای شما ثمری نخواهد داشت و یقینا بزرگترین خسارت را متوجه استکبار خواهد کرد.

امام راحل فرمودند که مساله فلسطین در راس مسائل جهان اسلام است در اولویت جهان اسلام است. چشم ها متوجه ما است در ایران چگونه نسبت به موضوع فلسطین واکنش نشان می دهند. مسلمانان به صورت خودجوش در حمایت از قدس شریف قیام کردند و آهنگ کوبنده اش را به گوش آمریکایی ها رساندند. درس مقاومت را ملت ایران به  همه مقاومت آفرینان داد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

82 − = 79