خطبه های 14 مهر 1396

خطبه های نمازجمعه بابل توسط حجت الاسلام و المسلمین مجتبی روحانی امام جمعه بابل 14 مهر 1396

 

اهمیت نماز جمعه در اسلام

خطیب جمعه بابل با اشاره به اهمیت نماز جمعه در اسلام گفت: امام صادق(ع) فرمود که افرادی که در نماز جمعه شرکت می کنند سه دسته اند. عده ای از قبل از آنکه امام جمعه مشغول ایراد خطبه شود در صفوف نماز جمعه وارد می شوند . همین که آنها زود می آیند و مشتاقانه در صوف نماز جمعه می نشینند کفاره گناهان آنها از این جمعه تا جمعه  بعد خواهد بود. بلکه سه روز بعد از جمعه بعد هم بیمه خواهند بود. خدای متعال می فرماید که اگر کسی حسنه ای انجام بدهد ده حسنه به آنها مرحمت می کند. عده ای از افراد هستند که خالصانه در نماز جمعه شرکت نکرده اند و ممکن است برای بهره وری های مادی و خودنمایی در نماز جمعه شرکت کنند. همین مقدارکه آمدند تا چاپلوسی های خود را انجام بدهند به همین مقدار بهره خواهند برد. دسته سوم افرادی هستند وقتی می آیند که امام جمعه مشغول خطبه هست این رفتار خلاف سنت پیامبر(ص) است. سنت پیامبر(ص) این است که نمازگزار جمعه  قبل یا همراه با شروع خطبه ها در نماز جمعه شرکت کند. این دسته از افراد چون دیر آمدند باید منتظر بمانند شاید خدای متعال به آنها مرحمت کند شاید هم مرحمت نکند.

تشکر از برادران خواهرانی است که در مراسم تجمع صبح روز تاسوعا در با آغوش باز و با حضور گسترده و باشکوه شرکت نمودند و بر عظمت این تجمع بیش از سال گذشته افزودند و سبب عزت عزای سیدالشهداء(ع) و این شهرستان را فراهم کردند.تشکر می کنم. افرادی که از خارج این استان این برنامه را دیدند و در درون استان از این حرکت صمیمانه تشکر کردند جا دارد از همه دست اندرکاران این امر از یکایک برادران و خواهران گرانقدر در این حضور پرشور و هماهنگ صمیمانه تقدیر و تشکر کنم انشاءا… خدای متعال توفیق اقامه عزای شاسته سیدالشهداء(ع) را به یکایک شما مرحمت بفرماید.

 

این هفته ای که پیش رو  دارید هفته نیروی انتظامی است. اگر هفته نیروی انتظامی گفته می شود در حقیقت هفته امنیت و اهتمام مردم و توجه آنها به مقوله این نعمت بزرگ الهی یعنی امنیت است. اگر سخن از نیروی انتظامی می رود بر حسب آن خدمت بزرگ و ارزشمندی است که این برادران درابعاد مختلف در سراسر کشور در مرزها و استانها و شهرها و محلات  در نزدیکترین نهادی که ارتباطی عمیق با مردم  در بخش های مختلف دارد، نیروی انتظامی است. یک هفته در میان پنجاه و دوهفته فرصتی است برای آحاد ملت ما که از این نعمت و نعمت آفرینان صمیمانه تقدیر و تشکر کنند.

به حسب وظیفه ام از همه برادرانی که مخلصانه با همه مسکلات خود در این زمینه درصدد هستند با همت خود امنیت را به فضای جامعه ببخشند صمیمانه تشکر می کنم به ویژه از فرماندهی و پرسنل محترم نیرو در شهرستان، استان تقدیر می کنم.

نیروی انتظامی تا به حال توانست این امنیت را که دشمن درصدد است با جریان تروریسم یا جریانهای دیگر این امنیت را در درون کشور ما در هم بشکند، حفظ نماید. دشمن در صدد است تا فضای ناامن و ناکارآمد را بر نظام اسلامی به این مردم ارائه بدهد این عزیزان در صف اول و مقدم نیروها در درون کشور به امنیت بخشی به نظام اسلامی می پردازند. بنابراین انتظار مردم از این نیرو این است که شاهد امنیت بیشتر با اقتدار نیروی انتظامی باشند. مردم انتظار دارند نیروی انتظامی ما مقتدر، قوی، هوشمند، پیچیده، سالم، امین،  سریع و به هنگام همراه با غیرت دینی در برخورد با معاندان و افرادی که در این رابطه درصدد هستند امنیت مردم را درهم بشکنند، برخورد کند. انتظار این مردم این است که قاطعانه به این عزیزان کمک شود و با آنها همراهی و هم قدمی کند و قدردان زحماتن این برادران در ابععاد مختلف ازجمله مسائل اخلاقی الست. انتظار مردم این است که در مسائل مختلف نیروی انتظامی برحسب ارتباط و علایقی که دارد، تکیه گاه مردم باشد. انتظار مردم این است که نیروی انتظامی به همه ابعاد ناامنی از جمله نا امنی های اخلاقی توجه جدی تری مبذول کند و در این رابطه تا آنجا که در توان این برادران است انجام وظیفه نمایند.

همواره باب شهادت برای این عزیزان باز است و امیدوارم که خدای متعال درجات شهدای نیروی انتظامی را متعالی بفرماید.

 

جریان همه پرسی در مناطق کردنشین کشور عراق، جریانی که انتظار آن از گذشته می رفت اما نه به این زودی. برخی از افراد در ارتباط با این موضوع دچار تردید هستند اما رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با رییس جمهور ترکیه فرمودند که این یک حرکت خائنانه و و خیانت بار به امت اسلامی است که صورت گرفت. حرکت بسیار معین و روشنی که چیزی جز ایجاد شکاف و ایجاد یک ناامنی دیگر و یک حرکت توطئه آمیز نتیجه ای ندارد. تنها از سوی  رژیم خبیث صهیونیستی این حرکت پشتیبانی  و دفاع شد. این عناصر خبیثی که در طول چند سال درصدد برآمدند جریان تکفیری را در بعضی کشورهای جهان اسلام به وجود بیاورند عناصر خبیثی را به نام تکفیری را تحریک کنند و به جان این دولتها بیاندازند دولتهای کوچک درست کنند دولت اسلامی در عراق و دولت اسلامی در سوریه و دولتهای کوچک در کشورهای دیگر .تمام تلاش رژیم صهیونیستی در این است که اقتدار کشورهای اسلامی را درهم بشکند و آنها تبدیل به کشورهای  کوچک کند. کشورهای ضعیفی که مبری از قوت که به کشورهای مقتدر نیازمند هستند تا از آنها امکانات نظامی و مادی بگیرند و از این طریق به نوکری کامل بیافتند. بارزترین این جلوه ها بعد از خاموش شدن توطئه داعش و گروهک های تکفیری در کردستان عراق بود. یک دفعه جریان همه پرسی به رغم اینکه بسیاری از علاقه مندان و دلسوزان در این زمینه تذکر دادند حتی مجامع بین المللی و بعضی از کشورهای غربی و غیر غربی اما در یعن حال آنها به چنین حرکتی مبادرت کردند و به تعبیری دیگر درصدد به وجود آوردن اسرائیل دیگری در منطقه هستند اسراییلی که اگر شکل بگیرد با تحریک قومیت کردی که در چهار کشور همجوار او ترکیه ، ایران و سوریه به به تحریک آنها بپردازند و این نامنی را در ان قسمت از بلاد اسلامی به وجود بیاورند در نتیجه این دولتها ناچار شوند سلاح خود را در ان منطقه متمرکز کنند و نگاه دولتها به منطقه کردستان بشود. در مناطق کرد آشوب و نامنی به وجود بیاورند و در نتیجه دولتها به جای آنکه نیروها و تجهیزات خود را در کنار مرز اسرائیل قرار بدهند و آن دولت خبیث را بترسانند این فرصت را از دولتهای اسلامی بگیرند. این خیانت بین و بارزی است که در این زمینه صورت گرفت. تقاضای ملت ما از نظام اسلامی این است که با مشارکت دولتهای اسلامی دیگر نگذارند همنگونه که با تدبیر نگذاشتند توطئه گروهک های تکفیری در منطقه شکل بگیرد و با جریان مقاومت مشت محکمی بردهان این جریان زدند این توطئه هم خنثی شود. گروهک های تروریستی تقریبا از عراق محو شدند و در سوریه هم در حال محو شدن هستند همین تدبیر را در این منطقه شاهد باشیم و امیدواریم که خدای متعال این توطئه ها را در نطفه خنثی بفرماید.(تکبیر نمازگزاران)

بدون تردید مواجه با توطئه های دشمنان در نظام  اسلامی هستیم. در قالب های مختلف چه در مرزهای کشور و چه در درون کشور صورت می گیرد . یکی از ابزارهایی که اکنون در دست آنها قرار دارد، شبکه های مجازی است. از این شبکه های مجازی که ما هم با کمال تأسف به شدت وابسته شدیم و هم آنها به خوبی از این شبکه ها استفاده کردند و نیات سوء خود را از این طریق در درون جامعه و نسل ما و افکار و اندیشه آنها نفوذ داد. و در قلب آنها نیات زهرآگین خود را تزریق کرد. از جمله اموری که متأسفانه در این روزها و ماههای اخیر شاهد آن بودیم و بعد ها هم مسلما خواهیم بود، اتهام زدن به مسئولان نظام اسلامی است و با کمال تأسف هیچ مسؤولی در این زمینه در امنیت نیست. هر روز شاهد هستیم مسائل متعددی در قالب شایعات ناجوانمردانه و اتهامات خبیثانه و رزیلانه به همه افراد و اشخاص و ارکان نظام به ویژه آنها که منتصب به رهبر معظم نظام اسلامی هستند، صورت می گیرد. آنها که به دفاع از رهبری جانانه می پردازند در این رابطه می بینیم اینها بیش از افراد دیگر در معرض این اتهامات و شایعات و صحنه های زهرآگین هستند. اینها می طلبد در کنار این صحنه هایی که دشمن شروع کرد  یکی از برادران اطلاعات سپاه متذکرشد که این حرکت حرکتی نیست که الان خاتمه پیدا کند بعد از این چند ماه دیگر نیز یقینا این جریان خط سیر خود را ادامه خواهد داد یعنی درصدد هستند اتهاماتی را  گاهی خبرهای راست و دروغی را کنار یکدیگر قرار بدهند و آن را در ذهن افراد  و اشخاص جای بدهند . شدیدترین و شنیع ترین اتهامات علیه نظام اسلامی و خدمتگزاران نظام  و بعضی از رؤسای قوا به ویژه آنها را که منتسب به رهبر معظم انقلاب هستند،دچار این صحنه ها و اتهامات کنند وچهره آنها را در نگاه مردم تخریب نمایند و رابطه مردم با نظام اسلامی را این اعتماد بین نظام و مردم را از بین ببرند. چیزی که می تواند این صحنه ها را خنثی کند، بصیرت و آگاهی مردم این دقت نظر مردم است که از لابلای این صحنه ها و اتهامت و شایعاتی که در این زمینه شنیده و دیده می شود، صحنه ها را به خوبی رصد کند و بشناسند و نگذارد این دسته از خبرها و مسائل موجب آشفتگی ذهنی جامعه و نسل ما را فراهم کند. با کمال تأسف ما به دشمن میدان دادیم و هم دشمن به خوبی از این میدان و ابزار استفاده کرده و می کند . درصدد ضربه زدن به نظام اسلامی است. بگذریم از اینکه بسیاری از شایعات متاسفانه در این رابطه شایسته است وزارت خانه هایی که در این رابطه مسئولیت دارند، دقت نظر داشته باشند و نظمی هم بر شبکه های مجازی در کشور حاکم شود تا از این طریق هم فضای اجتماعی جامعه ما و و رفتار و افکار مردم توأم با سلامت شود. بسیاری از شبهاتی که متوجه  احکام و مسائل دینی و اساس دین و آیات قرآن و باور به خدای متعال تمام آنها است برای تخریب دین در جامعه است. دشمن درصدد تخریب این بنیه های اعتقادی و فرهنگی در جامعه است. چقدر شایسته است به دفاع از این دسته از امور و ایجاد نظم در شبکه های مجازی بپردازیم.

 

تقاضایی که هفته گذشته از محضر شما برادران و خواهران داشتم و آن کمک به ستاد اربعین است. ستاد اربعینی که  درصدد است خدمت گزاری کند. هم برای اسکان و هم برای درمان زائران. این براداران عزیز از چند سال قبل تا به امروز تجربیات ارزشمندی را در این زمینه اندوختند و در این رابطه انجام وظیفه کردند. امسال بنا دارند گسترده تر زائران سیدالشهداء(ع) را تحت پوشش حمایتی خودشان قرار بدهند برادران وخواهران گرانقدر در ارتباط با اسکان، پذیرایی و درمان کمک های خود را می توانند در حسابی را در صندوق قرض الحسنه توسعه عصر شمال(ولی عصرعج) ایجاد کردم، واریز نمایند. در مصلای جمعه نیز صندوق هایی در این زمینه قرار داده است که زیر نظر ستاد بنده هزینه خواهد شد امیدوارم که مشمول مرحمت شما قرار بگیرد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

65 + = 72