گزیده خطبه های 9 فروردین98

نماز سیاسی عبادی جمعه  9 فروردین 1398 دارالمومنین بابل به امامت حجت الاسلام والمسلمین مجتبی روحانی در مصلای بزرگ بابل برگزار شد.
گزیده خطبه ها،
نماز جمعه آداب دارد که شایسته است نمازگزار قبل از ورود به نمازجمعه باید آن ها را رعایت کند که از جمله آن رعایت بهداشت فردی است.
ما در آستانه مناسبت بزرگی قرار داریم و آن سالروز بعثت پیامبر بزرگوار اسلام است. انبیاء مبعوث شدند تا با هدایت مردم موانع را ازپیش پای آن ها بردارند. تشکیل حکومت توسط اولیای الهی برای هدایت گری جامعه است. خداوند متعال به برکت بعثت نبی مکرم اسلام برکات را بر جامعه نازل می کند.شایسته است 27 رجب مصادف با روز 14 فروردین از اعیاد بزرگ اسلامی است، ذوب در عید نوروز نشود و مجالس و محافل عید پررونق تر جلوه کند و اطعام و پذیرایی شام صورت گیرد.
سالروز شهادت جانسوز امام کاظم(ع) که شهادت جانسوز را پیشاپیش تسلیت عرض می کنم.
12 فروردین روز جمهوری اسلامی که روز بزرگی است که امام راحل آن را عید نامیدند و روز نخست حکومت الله است این روز را بزرگ بدانید جمهوری اسلامی موعود همه انبیا و اولیای الهی است 12 فروردین یادآور سال 58 و اقبال و آرای بزرگ است که امام راحل از اولین روز مردم را پای صندوق های رای کشاند. امام عزیز قدرت فکر را برای ملت قائل بود تا پایه های نظام اسلامی برخلاف حکومت های انقلابی دیگر، با آرای مردم تحکیم شود. از ابتدا مردم را بر خلاف نظام های انقلابی که مرد را نگذاشتند تجربه رای داشته اند از اولین روز حکومت اسلامی امام راحل همانگونه که رشد خود را در عرصه انقلاب در سال 57 نشان دانند همان رشد را زیر مایه قرار داد تا مردم سرنوشت خود را در دست بگیرندو  98.2 درصد مرم رای دادند . هنوز بعد از چهل سال راهپیمایی 22 بهمن سال گذشته نشان داد که اگر ده ها چله دیگر بگذرد، همان الفت همجنان برقرارخواهد بود. انتظار و توقع مردم این است که مسؤولان و دولت و مجلس و عناصر موثر بدانند این حکومت اسلامی است نه یک جمهوریت کامل. برخی اسلامیت نظام را زیر سوال می برند. امام راحل تعابیردیگر را اجازه نداد برای نظام اسلامی به کار برده شود . نظام جمهوری اسلامی نظام برکتی است که در سال 58 به دست امام و ملت غرص و به درختی تنومند تبدیل شد.
سیل ابتدای امسال برخی از مناطق کشور رخ داد . این سیل ها پیام دارد. خیلی این روزها به اظهار نظر در خصوص علل سیل می پردازند اما قرآن در برخی از آیات تذکر می دهد.گاهی این پیام ها معنوی است تا مفاسد و هرزگی هایی که در جامعه گسترده می شود و این تذهبون؟ آیه شریفه قرآن تذکر اگر مردم تقوا رعایت کنند باران می بارد برای شما برکت است. در کنار علل مادی به علل معنوی هم توجه شود. هشدارهای معنوی الهی است. این رقاصی ها و غفلت هایی که جامعه در پیش گرفته است. این بلاها دستاورد عمل خود انسان است. انسانی که هزار میلیارد تومان اختلاس می کند و خبرها از این دست نگران کننده است و برخی چقدر خبیث و حریص هستند اگر فرصت بیشتری داشتند، به دو هزار میلیارد تبدیل می کردند. علل مادی این حادثه هم مورد بررسی قرار گیرد. حریم رودخانه ها اشغال شد و چرا حریم رودخانه ها تجاوز می شود لب رودخانه ها درخت کاشتند و خاک ریختند و به حریم  بابلرود و سجاد رود و دیگر رودخانه ها تجاوز صورت گرفته است. باران 300 میلی لیتر در 48 ساعت ممکن است اتفاق افتاده باشد. اگر رودخانه ها لایروبی صورت بگیرد و حریم ها تجاوز نشود خسارات این حوادث به مراتب کمتر خواهد بود. درختان بریده شدند و جنگل ها را نابود می کنند و تغییرات آب هوایی هم از علل این حادثه است. 70 تا 50 درصد بارش سالانه در یک زمان محدود بارید در مازندران و گلستان با بی توجهی تمام جنگل ها و منابع طبیعی نابود شد و این آب ها به داخل منازل سرازیر شد.
سازمان بازرسی هنگام هر حادثه اعلام می کند که این حوادث را بررسی می کنیم چرا قبل از حادثه این ها را بررسی نمی کنند؟ برای اموات می خواهید تشکیل پرونده بدهید؟  سازمان بازرسی از قبل پرونده تشکیل بدهد. چرا با بی توجهی از این مسائل رد می شوند. با مسؤولان و افراد متخلف را با جدیت برخورد کنند.حریم رودخانه در شیراز را تبدیل به جاده کردند. در یک روز 17 نفر کشته شدند و متاسفانه تاوان آن را مردم پس دادند. با بی اعتنایی نباید به راحتی گذشت و حوادث باید مورد بررسی قرار داد.

همراه آیت الله توکل و برخی مسئولان به برخی روستاهای سیمرغ سر زدیم و واقعا وضعیت اسفناک بود منازل خسارت سنگینی دیدند و تاوان این بی توجهی ها را مردم می دهند.خداوند گاهی این حوادث را نازل می کند تا مردم به فکر هم بیافتند. از همه جا برای کمک و همدردی با مردم جنب و جوش صورت گرفت حتی مردم زلزله زده سرپل ذهال در این مشکلات که غوطه ور بودند اقلامی را برای زلزله زدگان فرستادند. نیروهای مسلح، بسیجیان و طلاب و آحاد مردم خودجوش به داد مردم سیل زده رسیدند و این نشانه همدلی میان آحاد مردم جامعه است.
از جمله معضلات این روزها در شهرستان بابل مساله کدر شدن آب سد البرز است و همشهریان ما در شهرستان بابل و بابلسر دچار مشکل سنگین قطعی آب مواجه شدند. آیا کسی هست به داد مردم برسد؟ متاسفانه نسبت به این شهرستان بی توجهی می شود. این تصفیه خانه چند سال باید تکمیل شود؟ آن روز که داشتید چاق و لاغر کردید و اعتبارات به جاهای دیگر رفت. 17 سال طول کشید سد البرز ساخته شود و متاسفانه تصفیه خانه آن هنوز ساخته نشد.
به همراه مدیران کل حوزه آب به منطقه سد البرز رفتیم دیدیم که یک لوله را نصب کردند و آب را از سطوح بالایی سد برداشت می کنند.  استاندار مازندران لحظاتی قبل در تماس با بنده توضیحاتی نسبت به بی توجهی ها دادند و اذعان داشتند که نسبت به این شهرستان بی توجهی صورت گرفت  الان درصدد هستند لوله دیگری نصب بشود تا تصفیه ها قدرت تصفیه داشته باشد و تا حدودی مشکل را حل کند . مردم در نهایت نجابت و با سخت ترین شرایط تحمل کردند و این تحمل ها قابل تقدیر است اما  صبر مردم هم حدی دارد نگذارید خدای ناکرده صبر مردم لبریز شود. بترسیم این بی توجهی ها زمینه سوء استفاده افراد را فراهم کند و هر روز مسؤولی وعده بدهد و مردم ناامید شوندبا یک توجه بیشتر و سرعت بیشتری مشکلات مردم رفع شود.

@MOSALLABABOL

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − = 18