گزیده متن خطبه های نمازجمعه عید قربان

 

گزیده متن خطبه های نماز عید قربان بابل توسط حجت الاسلام و المسلمین مجتبی روحانی امام جمعه بابل در تاریخ 21 مرداد 1398 – مصلی بزرگ بابل

🔹 براساس آیه مبارکه قرآن تمام موجودات زنده در نظام خلقت از جمادات ،درختان و گیاهان و پرندگان در حال تسبیح ذات الهی هستند. خدای متعال انبیای عظام را که هیچ موجودی در نظام خلقت برتر و با عظمت تر از آن ها به دنیا نیامده و خلق نشده و نخواهد شد ، تعبیر به بندگی می کند.

🔹 مسئله بندگی و عبودیت مهمترین جلوه حیات بشری است. در عید سعید قربان این جلوه مهم بندگی تجلی پیدا کرد. خدای متعال اگر این روز را عید قرار داد و اگر به من به ما فرمودید امروز را باید بشر به عنوان عید زنده نگه دارد، برای این است که عالی ترین جلوه بندگی را یک پدر و پسری در این روز نشان دادند. اولین جلوه بندگی یک بنده در مقابل پروردگار متعال این است که در مقابل تکلیفی پروردگار متعال تکلیف کرد را به نحو شایسته به انجام برساند.نباید بنده در مقابل تکلیف الهی ببیند که آیا به مصلحت او هست یا نیست، بلکه هر چه که خدای متعال در دایره تکلیف از واجبات و محرمات اگر برای او پسندید در مقابل امر پروردگار متعال چون و چرا نکند بلکه یقین بدانند در مقابل تکلیف الهی، مصلحتی در آن امر نهفته است.بنده نباید انتظار داشته باشد که تکالیف الهی مطابق میل او باشد.

🔹 تسلیم در مقابل اراده الهی، اساس محور در بندگی است.برخی از تکالیف الهی بسیار برای انسان سخت و سنگین است. نمونه بارز این تکلیف ، همان تکلیفی بود که خدای متعال بر پیامبر بزرگ خود حضرت ابراهیم برای سر بریدن فرزند خود مقرر کرد. پدری که در پیری و سال های زیاد بدون فرزند بودن، خداوند متعال پسری به او عنایت کرد و به امر الهی ، این پسر نوجوان خود را خواباند تا مثل گوسفندی سرش را ببرد تصور این صحنه بسیار دشوار است تا چه به اینکه با دست خودش سر فرزند نوجوانش را ببرد.اصل مساله قربان، در همین امر است‌.

🔹 خدای متعال ما را به حضور در نماز عید قربان دعوت کرد تا اگر بندگان در یک روزی در این موقعیت قرار بگیرند تسلیم پروردگار باشند. حضرت ابراهیم فقط مقدمات این امر انجام داد و این عمل انجام نگرفت. اما بنده دیگر الهی کامل ترین جلوه تسلیم در برابر پروردگار را به انجام رساند و آن تسلیم بی نظیر سیدالشهدا در مقابل اراده الهی بود که به جای یک اسماعیل دهها اسماعیل خود را در راه رضای الهی قربانی کرد.

🔹 به فدای صاحب دعای پرمعنا و بلند عرفه ، وجود نازنین سیدالشهدا که در کربلا و در روز عاشورا ، کامل ترین جلوه بندگی را در طول تاریخ بشریت نشان داد و خداوند درجه و عظمتی به این بنده بزرگ خود داد که به فرد دیگر نداد. در دعای وارث از سیدالشهدا به عنوان وارث حضرت آدم و تمام انبیای عظام و از جمله وارث حضرت ابراهیم خلیل نام برده می شود

🔹 ما در آستانه عید دیگر یعنی عید سعید غدیر خم که بسیار پربرکت و با عظمت که از دیگر اعیاد است قرار داریم که عیدالله الاکبر از آن یاد شده است. انشاالله امیدوارم جهت آمادگی کامل برای اقامه جشن های عید سعید غدیر از عید قربان تا غدیر را داشته باشید.

 

🆔 @mosallababol

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 1 = 5