گزیده متن سخنرانی 28 تیر98

💠 #سخنران_قبل_از_خطبه نمازجمعه 28 تیر 1398 بابل، جمشید آقاجانزاده #رئیس_دفتر_نظارت_شورای_نگهبان بابل به مناسبت فرارسیدن سالگرد تاسیس نهاد شورای نگهبان بود.

خلاصه سخنان ایشان؛

🔹 یکی از #وظایف_شورای_نگهبان که متشکل از ۶ فقیه و ۶ حقوقدان است، وظیفه #تطبیق_قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی با قانون اساسی و #شرع است.
#نظارت_بر_انتخابات یکی از وظایف شورای نگهبان در ۴ حوزه نظارت بر انتخابات همه پرسی، #انتخابات_ریاست_جمهوری، نظارت بر انتخابات مجلس خبرگان رهبری و نظارت بر انتخابات مجلس شورای اسلامی است.

🔹 نظارت از جنبه های عقلی ، تاریخی ، عرف بین المللی و شرع قابل استناد و قابل پذیرش است.
۲اسفند ۱۳۹۸ #انتخابات_مجلس_شورای_اسلامی در پیش داریم و در حال حاضر بر اساس #رصد_دفتر_نظارت شورای نگهبان شهرستان بابل، ۳۷ نفر از #افراد به صورت #غیر_رسمی وارد عرصه #انتخابات_مجلس_آینده شده اند.
تا #آذرماه که به صورت #رسمی وارد عرصه می شوند، شورای نگهبان حضور افراد را به فال نیک گرفته است تا انتخاباتی پرشور و با مشارکت بالا را شاهد باشیم.

🔹 نباید کاندیداها وعده هایی که در توان و قابلیت و در شان نماینده مجلس نیست را وعده بدهند. کاندیدا با آشنایی به شرح وظیفه مجلس، نباید رفتار غیر قانونی داشته باشد. مردم شریف بدانند که به وعده های بی منطق نباید دل خوش کنند.

🔹 ما چشم بصیر قانون و مردم برای انتخاب صحیح هستیم و در صدد حمایت و یا له علیه کسی نیستیم و آنچه مد نظر ما است، قانون است .هم در ابتدا و هم در انتها کاندیداها رصد می شوند‌.

🔹 در انتخابات مجلس شورای اسلامی در سطح شهرستان بابل در دوره قبل ۵۰۹ شعبه اخد رای وجود داشت و احتمال دارد که این شعبات به تعداد به دلیل افزایش جمعیت در برخی مناطق به صورت محدود افزایش یابد.
۲۳۰۰ ناظر به عنوان چشم بینای بصیر بر روند اجرای انتخابات نظارت می کنند. دو نفر در بابل به عنوان وکیل مردم در مجلس شورای اسلامی انتخاب می شوند. کاندیداها در کمال آزادی وارد عرصه می شوند اما باید تبلیغات و فعالیت آن ها بر طبق قانون باشد.

🔹 مجلس عصاره فضایل ملت است. ملت ما فضیلت های زیادی دارد و افرادی باید انتخاب شوند که حافظ عزت و عظمت ملت ما باشند. انتظار می رود که مردم بهترین شاخص را برای کاندیدای اصلح در نظر گرفته و تحت تاثیر وعده ها قرار نگیرند و به وظایف شرعی خود عمل کنند. حق الله و حق الناس در انتخابات رقم می خورد. شورای نگهبان به حداقل های مصرح در قانون توجه می کند و براساس نظارت استصوابی که امری عقلانی و عرفی در این عرصه است، مردم در انتخابات حداکثرها را باید برگزینند و افراد شایسته را انتخاب کنند.

جمعه، ۲۸ تیر ۱۳۹۸

@mosallababol

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 1 = 1