گزیده متن خطبه های 13 اردیبهشت 1398

نماز سیاسی عبادی جمعه 13 اردیبهشت 1398 دارالمومنین بابل به امامت حجت الاسلام والمسلمین مجتبی روحانی در مصلای بزرگ بابل برگزار شد.

 

گزیده مهمترین مطالب خطبه ها ؛

از هم اکنون به استقبال ماه مبارک رمضان بروید. تحمل این تشنگی و گرسنگی بنا به وعده الهی در قیامت تبدیل به سیری می شود و برائت از آتش نصیب این انسان مومن می گردد. در ایام ماه رمضان درهای مساجد باز شود. از مهمترین برنامه هایی که در ایام ماه مبارک باید انجام شود اقامه نمازجماعت است. به هنگام نماز ظهر درب های مغازه ها بسته شود و همه برای اقامه نمازجماعت به مساجد بروند.  برپای محافل وعظ و سخنرانی از مهمترین برنامه ها در مصلای جمعه است.

شنیدن سخنرانی در مساجد بسیار اثرگزارتر از شنیدن بهترین مواعظ از تلویزیون است. مساجدبرای ماه رمضان آماده سازی و مهیا شود. هیات امنای مساجد از امام جمعه جماعت موفق و خطیب دعوت کنند تا شب ها و روزهای ماه مبارک رمضان برنامه های مختلف اجرا شود. برای دعوت از وعاظ از مراکزی مانند سازمان تبلیغات اسلامی برای مشاوره بهره بگیرید. برخی از معضلات در داخل مساجد، ناشی از کم دقتی از انتخاب سخنران و واعظ خوب است.

با با پدیده شوم روزه خواری برخورد جدی شود. متاسفانه برخی از افراد با وقاحات به خود اجازه می دهند در فضای عمومی روزه خواری کنند و حرمت ماه رمضان را بشکنند. ماه رمضان احترام ویژه دارد و نباید اجازه دهیم حرمت این ماه شکسته شود.

روز گذشته با صنوفی که مرتبط عرضه تغذیه بودند  جلسه داشتیم . صنوف مرتبط با عرضه غذا در روزهای ماه مبارک رمضان باید بسته باشند و بعد از اذان مغرب و عشا زیر نظر نیروی انتظامی کار کنند. سال گذشته مراکز فروش عرضه تغذیه فعال بودند و اقدام به عرضه آزاد غذا می کردند، می گفتند که ما مجوز داریم. حرمت ماه رمضان در کلام پیامبر اسلام(ص)، عظیم است. وظیفه دستگاه قضایی و انتظامی برخورد با روزه خواری و حرمت شکنی در ماه رمضان است و ما هم وظیفه داریم به عنوان یک مومن دارای غیرت دینی ، بر اساس  فریضه امر به معروف و نهی از منکر، حرمت ماه رمضان را حفظ کنیم. اگر کسی عذر شرعی دارد باید پنهان و در منزل غذا بخورد نه اینکه در ملا عام اقدام به روزه خواری کند. مراکز نظارتی باید دقت و توجه ویژه داشته باشند

قهوه خانه ها و مراکز ورزشی رقبای مسجد شدند . سال گذشته قهوه خانه تا پاسی از شب مشغول قلیان کشی هستند و فرصت حضور به مردم برای مردم را برای حضور در مساجد و مراسم مرتبط با ماه رمضان نمی دهند. سریال های مختلف در شبکه های تلویزیون فرصت نماز برای برخی ها نمی دهند. سریال ها مثل اینکه ساخته می شود تا افراد از پای گیرنده ها تکان نخورند. به رغم این همه گلایه های مطرح شده طی سالیان اخیر صدا و سیما پاسخ مناسبی نداد.

متاسفانه مسابقات مختلف ورزشی به بهانه جام رمضان پس از افطار برگزار می شود.جوانان را در ابتدای جوانی  که می بایست جان خود را به مسجد بسپارد ، در مسابقات ورزشی حاضر می شوند. برگزاری مسابقات ورزشی در ساعات نمازجماعت و دعا در این شبهای کوتاه در قالب جام رمضان نهایت کم لطفی به ماه رمضان است. به رغم همه تاکیدات مقام معظم رهبری نباید به گونه ای کار انجام شود تا افراد با محرومیت شرکت در مساجد و نمازجماعت مواجه شوند

تذکری که بارها در گذشته در خصوص فضای مجازی داده شد. رهبر فرزانه انقلاب نگرانی خود را در ارتباط با فضایی که انصافا حقیقی است و مجازی خوانده می شود، بیان فرمودند.با وقاحت قاتلی که طلبه ای را مظلومانه به شهات رساند و با 4سلاح در فضای مجازی اقدام به خودنمایی می کند. بر اساس دروغی که یک زن هنرپیشه به آن استناد می کند و موجب قتل مظلومانه این طلبه می شود. سوال ما این است که چرا اقدامی برای اینترنت ملی و کنترل فضای مجازی انجام نمی شود. 80 درصد نیاز به اینترنت در مراکز داخلی است. مسئولان در عوض افتخار می کنند که اینترنت نسل سوم و چهارم را در اختیار دورترین مناطق کشور قرار می دهند.

جلوه های نظام و ارزش ها فردی بازیگر که این دسته از افراد به نام سلبریتی مشهور هستند ، مورد تعرض قرار می دهد و برای کشور مساله  ساز می شود.شورای عالی فضای مجازی  به جای جلسات هر از چند ماه، جدی تر ورود کند. متاسفانه، جلسات شورای عالی فضای مجازی خنثی است و قدرت بر تصمیم گیری ندارد. اینرنت ملی باید راه بیافتد و با توجه به توانمندی های علمی می توانیم این کار را انجام دهیم و با مهار این امر نگذاریم خسارت ها بر باورهای نسل جوان وارد شود. تشکیل شبکه ملی اطلاعات مانند بسیاری از کشورها مانند روسیه صورت گرفت امنیت اخلالی و امنیت ملی مورد مخاطره قرار می گیرد. باید اقدام جدی و شایسته شود.

بی توجهی به مساله عفاف و حجاب در کشور نگران کننده است. برخی دنبال شکستن حرمت مظاهر دین هستند. بعضی از عناصر که در شرایط ویژه قرار دارند از دو تار مو امروز قدم به قدم به جایی رسیده اند که در مراکز عمومی روسری از سر می گیرند و بی حجاب در جامعه ظاهر می شوند و دهن کجی نسبت به ارزش ها انجام می دهند. برای مسئولان ما حجاب چندان اهمیتی ندارد . وزیر کشور این صحنه ها را با ماست مالی توجیه می کند و دنبال خنثی کردن نیروی انتظامی هستند تقاضای مردم این است که غیورانه به دنبال حفظ ارزش های اسلام و عفت عمومی در جامعه باشید.

استدعا می کنم سنت افطاری ساده در مساجد و محافل در ماه رمضان امسال داشته باشیم. در سال گذشته شاهد بودیم که در برخی از مراکز عمومی و مساجد سفره افطاری ساده برقرار و صحنه های معنوی از این طریق در اولین روزهای ماه رمضان فراهم بود.

@mosallababol

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

65 − = 60