خطبه های نمازجمعه 25 3 1395
امروز : سه شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸

گزارش عملکرد

فعالیت و چارت

ارتباط با ما

m o s a l l a b a b o l . i r
مصلای بزرگ بابل ، نماز جمعه بابل
  • نام پروژه
  • نام پروژه۲

             يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِذَا نُودِي لِلصَّلَاةِ مِن يَوْمِ الْجُمُعَةِ فَاسْعَوْا إِلَى ذِكْرِ اللَّهِ وَذَرُوا الْبَيْعَ ذَلِكُمْ خَيْرٌ لَّكُمْ إِن كُنتُمْ تَعْلَمُونَ اى کسانى که ایمان آورده اید ! هنگامى که براى نماز روز جمعه اذان گفته مى شود به سوى ذکر خدا بشتابید ، و خرید و فروش را رها کنید که این براى شما بهتر است.            پیامبر اکرم (ص) می فرمایند: کسی که ندای اذان نماز جمعه را بشنود، نماز جمعه بر او واجب خواهد شد. (کنزالعمال، ج 7 ص 723).برنامه های ستاد
پیوندها


خطبه های نمازجمعه 25 3 1395

نمازجمعه این هفته ی شهرستان بابل در تاریخ (25 4 1395 ) به امامت حجت الاسلام و المسلمین مجتبی روحانی و با حضور پرشور مردم ولایتمدار شهرستان دارالمؤمنین بابل در مصلای بزرگ این شهرستان برگزار شد

 

ایام ماه مبارک رمضان ماه بندگی و عبودیت پروردگار متعال بود. کسانی که در زمره ی بندگان پروردگار متعال هستند باید برخوردار از صفاتی باشند. از دیدگکاه قرآن عباد الرحمان از صفاتی خاص برخوردار هستند. امام باقر(ع) فرمود که خود را بر آیات قرآن عرضه کن و ببین که آیا آن صفاتی که قرآن ذکر می کنند در تو وجود دارد یا نه؟ اگر دیدی آنچه که قرآن فرمود در تو وجود دارد همانگونه که قرآن تو را دعوت به زهد کرد زاهدانه زندگی کردی و خوف الهی داشته ای.

 پس به خودت نمره ی قبولی بده. ما نیز بعد از یک ماه بندگی خدا در ماه رمضان باید ببینیم که آیا صفات عبادالرحمان در ما وجود دارد یا نه؟ در آیه ی 63 سوره ی مبارکه فرقان آمده است که مؤمنین کسانی هستند که در روی زمین با فروتنی و وقار راه می روند. افراد مؤمن در رفتار و کردار خود با دیگران متواضعانه رفتار می کنند. پیامبر(ص) فرمود که آیا می خواهید بدانید که خداوند آتش جهنم را بر آنان حرام می کند؟ حضرت(ص) فرمود کسانی که با وقار و فروتنی و بدون تکبر هستند. امام رضا(ع) زمانی که سفره ی غذا را پهن می کردند امر می فرمود که غلامان و تمامی افراد در کنار سفره بنشینند و خود ایشان برای آنها غذا می کشیدند. افرادی به ایشان می گفتند که یابن رسول ا... شایسته ی شما نیست که در کنار غلامان غذا بخورید. حضرت بسیار ناراحت می شدند و می فرمودند که ما چه فرقی با یکدیگر داریم؟ از نظر خلق همه ی ما انسان هستیم و پدر و مادر ما نیز انسان است. فرق بین انسان ها تقوا است. انسان ها ممکن است در بسیاری از موارد در زندگی خود جاهلانه عمل کنند. گاهی خدای متعال برای امتحان انسان جاهلی را در مقابل او قرار می دهد تا ببیند که انسان عاقل در مقابل این جاهل چگونه عمل می کند. در روایتی آمده است که اگر انسان بر بالای کوهی هم برود خدای متعال شیطانی مقرر می کند تا با او مواجه شود تا او را امتحان کند. ما در اسلام دو سلام داریم. یک سلام در وقت دیدار و سلامی دیگر هنگام خداحافظی داریم. در میان اعراب معمول است که با سلام خداحافظی می کنند. خدای متعال در قرآن کریم می فرماید که اگر مؤمن با انسان جاهلی برخورد کند با سلام نوع دوم با او برخورد می کند و با او درگیر نمی شود و رفتار جاهلانه متقابل انجام نمی دهد.

 ابراهیم (ع) چند مرتبه عموی خود را به توحید دعوت کرد در حالی که عمویش بت تراش ماهری بود. وقتی که خواست از عمویش جدا شود با سلام با او برخورد کرد. امام باقر(ع) فرمود که با جاهل مثل خودش رفتار نکنید. نگو چون فحش داد پس من هم باید فحش بدهم!

نگو چون یقه ام را گرفت من نیز باید یقه اش را بگیرم! نگو چون به من مشت زد من نیز باید به او مشت بزنم. با سلام با او برخورد کن و متانت و وقار از او جدا شو. مالک اشتر از اصحاب بزرگ امیرالمؤمنین(ع) از کوچه ای می گذشت در حالی که لباس ساده ای بر تن داشت فردی که او را نمی شناخت سنگ ریزه ایی به سمت او پرتاب کرد اما مالک چیزی نگفت. همسایه آن مرد جاهل گفت چرا این کار را کردی؟ آیا او را نشناختی؟! او مالک اشتر نخعی بود. مرد بسیار ناراحت شد و به سمت مالک دوید تا از او عذر خواهی کند. مالک اشتر را در مسجد یافت در حالی که نماز می خواند صبر کرد و بعد از نماز از او عذرخواهی کرد. مالک گفت من نیز آمدم دو رکعت نماز بخوانم و برای تو طلب مغفرت کنم. چقدر در جامعه ی ما برخوردهای کریمانه کم شد که با حرکت کوچکی تمام دستگاههای قضایی و امنیتی را بسیج می کنیم که تا آن فردی را که علیه ما برخوردی داشتنه را به جای حرکت کریمانه توبیخ کنیم. بندگان پروردگار متعال که یک ماه تمام عبودیت پروردگار متعال را انجام دادند باید این آثار در وجود آنان بروز پیدا کند. قرآن کریم می فرماید کسانی که مقداری از شب را بیدار می مانند تا عبادت کنند و سجود و قیام انجام می دهند و دائما از عذاب جهنم می ترسند. عذاب جهنم بسیار سخت و تاوان عملی است که در دنیا انجام می دهند.در حالی که راه فراری نمی یابد. افرادی که شب را به بیهودگی و عیاشی سپری نمی کنند. امیرالمؤمنین(ع) فرمود که مؤمنین کسانی هستند که در حال قیام و سجود هستند. عبادالرحمان کسانی هستند که دائما از خدا می خواهند آتشی را که در قیامت دامن گیر آنها می شوئد را از آن ها دور کند.

 به یقین اگر عمل آتش افروزی انجام بدهد این آتش دامن او را می گیرد. چقدر ما در ماه رمضان در دعای جوشن کبیر فریاد زدیم. الغوث الغوث خلصنا من النار یا رب» و از خدا تقاضای نجات از آتش و عذاب الهی را از زبان خود جاری کردیم. عبادالرحمان کسانی هستند که اگر انفاق می کنند نه اسراف می کنند نه بخل می ورزند. اگر بخواهد به کسی کمک کنند به اندازه ی وسعش کمک می کند نمی گوید چون فلانی آنقدر داد من نیز باید به اندازه ی او کم یا زیاد بدهم. در حالی که مؤمن میانه روی می کنند. مشی و روش افراد مؤمن ثبات در قدم است و ابدا به این سمت و آن سمت نمی غلتند و و در زندگی خود میانه رو هستند.

 

 

 

خطبه دوم

 

 

اهمیت نماز جمعه در اسلام

 امام جمعه با اشاره به اهمیت نماز جمعه در اسلام گفت: نبی مکرم اسلام(ص) فرمود که انسانی که نماز جمعه از او فوت شد در حالی که عذری نداشت باید صدقه و کفاره بپردازد. یا به یک درهم یا یک ساع گندم یا نصف ساع صدقه بدهد تا جبرانی باشد بر تخلفی که بدون عذر انجام داده است و در نماز جمعه شرکت نکرده است. این مسأله نشان دهنده ی عظمت و جایگاه نمازجمعه است.

 

تقدیر از شرکت کنندگان در راهیبمایی حمایت از عفاف و حجاب

حجت‌الاسلام  روحانی با اشاره به وضعیت حجاب و عفاف در جامعه اظهارداشت: در این هفته شاهد حضور خواهران و برادران بزرگوار در راهپیمایی حمایت از حجاب و خانواده بودیم و خواهران بزرگواری که در این مراسم حضور داشتند، با مقاسه متوجه خواهیم شد با شکوه‌ترین راهپیمایی را در این استان به ظهور و عمل در آوردند.

وی افزود: آفرین به این خواهران گرانقدری که در یک مجموعه عظیم و باشکوه سعی کردند همراه با حجاب دفاع خود را از حریم الهی در ارتباط با مسئله حجاب نشان بدهند.

امام جمعه بابل ادامه داد: اینها خواستند با حضورشان مظلومیت حجاب را در درون جامعه فریاد بزنند، فریاد استمرار و استمداد حمایت از حجاب و توجه به این مسله را در آحاد مومنین طنین‌انداز کنند و  از مسئولین امر خواهش کنند در رابطه با مسئله حجاب توجه جدی‌تری نشان بدهند.

این مقام مسئول تصریح کرد: در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی ریاست جمهور دستور بررسی مسئله عفاف و حجاب را دادند، این‌ها ثمرات این راهپیمایی‌هاست، ای کاش این بررسی‌ها زودتر از این صورت می‌گرفت، ای کاش این امر و این فرمان زودتر از این بود.

وی با اشاره به تصویب قانون عفاف‌و حجاب در سال 73خاطرنشان کرد: نباید این قانون در این کشور معطل بماند، بی‌اعتنایی دستگاه‌هایی که مسئولیت نسبت به آن دارند بد است نباید بی‌توجه از این مساله عبور کنند، تازه بعد ازگذشت سه سال از کار دولت ریاست جمهوری دستور رسیدگی به این امر را بدهند، البته شایسته است که صرف یک دستور نباشد بلکه پیگیری جدی، مداوم این مساله و ان شاالله به اجرا درآوردن این امر را شاهد باشیم.

خطیب جمعه بابل با گرامی داشت 26 تیرماه سالروز تشکیل نهاد پربرکت شورای نگهبان گفت: خدا می‌داند کمتر نهادی در درون کشور آن‌همه برکت دارد، نهادی که برخی از افراد و اشخاص آن را یک نهاد حاشیه‌ای ممکن است بپندارند، اما در عین حال نهادی است که در گلوگاه نظام در مهم‌ترین سنگر به نظارت نشسته و نمی‌گذارد حکمی از مجلس شورای اسلامی بگذرد در حالی که اسلامیت این حکم مورد توجه قرار نگیرد، و احیاناً در فراز و نشیب جامعه و در قوانینی که تصویب می‌شود خدای ناکرده افرادی بی‌اعتناء از کنار این مسائل بگذرند.

روحانی ادامه داد: علاوه بر انطباق این قوانین با قانون اساسی کشور، سومین امری که در کار شورای نگهبان بسیار مهم است و انصافاً در این زمینه با مشکلات فراوانی هم روبرو شد، اما قاطعانه سعی کردو تعارفی هم با کسی در این زمینه انجام نداد، نظارت بر امر انتخابات است چه انتخابات ریاست جمهوری چه انتخابات مجلس شورای اسلامی، کسانی که سنگربان این کشور در سنگرهای بزرگ نظام اسلامی می‌شوند، اینها باید افراد شایسته، لایق و منطبق بر معیارهای نظام اسلامی باشند، باید تایید صلاحیت شوند.

وی تصریح کرد: حرکتی را که شورای نگهبان این دفعه انجام داد و شاهد بودیم فردی که در این انتخابات رای هم آورد، اما رفتار قبیحی که از او صادر شد، شورای نگهبانی که مسئولیت نظارتش را حتی بعد از انتخاب برای خودش محفوظ نگه داشته، قاطعانه با آن فرد انتخاب شده بخاطر برخی رفتارهای جاعلانه‌ای که از خود نشان داد، برخورد کرد و نشان داد که شایسته حضور در مجلس شورای اسلامی نیست و اجازه حضور در مجلس را نداد، باید بسیار از این حرکت تشکر و قدردانی کرد، متاسفانه برخی افراد بدنبال تضعیف هستند و زیر سوال ببرند زحمات شورای نگهبان را، معلوم می‌شود این‌ها در این عرصه‌ها می‌لنگند، یا خواهان اسلامیت نظام نیستند یا می‌خواهند از زیر بعضی از مواد و اصول قانون اساسی بگریزند یا خدای نکرده نیات دیگری در درون خود دارند، آنها که صادقانه می‌اندیشند و عمل می‌کنند، هیچ‌گاه با شورای نگهبان زاویه پیدا نمی‌کنند.

امام جمعه بابل با اشاره به گذشت یک سال از مسئله توافقات برجام اظهار کرد: بررسی و ارزیابی مسئله برجام بعد از گذشت یکسال همچنان ادامه دارد، یادمان نمی رود بعد از 22 ماه بررسی و چهار ماه جلسات فشرده که منجر شد به تصویب برجام، برنامه اقدام مشترک کشورهای 1+5 که یک سال بعد از گذشت این برنامه علی‌رغم آن همه امور و معجزاتی که برای این مسئله نقل کردند و دیدید بعضی چه تعابیری گفتند، تعابیری که خیلی عجیب بود، تعابیری که فتح‌الفتوح نامیده شد، یکی از این آقایان رفته بود در مناطق عملیاتی بین کاروان‌های راهیان نور گفته بود، اهمیت برجام از اهمیت فتح خرمشهر هم بیشتر است، خیلی عجیب است، یا گفتند بزرگ‌ترین دستاورد تاریخی ایران، یا تعبیری شبیه به معجزه، گفتند و خیلی از مسایل دیگری از این مسئله گذشت با آن همه هزینه‌ای که در این رابطه صرف کردیم با آن‌همه قدم‌هایی که بدون تضمین برداشتیم و رفتیم قلب راکتور اتمی در اراک را پر از سیمان کردیم تا بصورت کامل او را از کارایی بیاندازیم، و یا خروج 12هزارسانتریفیوژ از مدار و یا جلوگیری از تحقیق و توسعه از مسئله فردو و نگه داشتن فقط 300 کیلو اورانیوم برای خودمان، این هزینه‌های سنگینی را که به کشور ما تحمیل کرده‌اند، چه شد؟

وی تصریح کرد: آقایان گفتند شاید ما قدم‌های اولیه را اینچنین با شتاب برداریم آنها هم با شتاب عمل می‌کنند، اما دیدیم که این جمله آقای سیف رئیس بانک مرکزی جمهوری اسلامی می‌گوید از ابتدا تا به امروز یک دلار از پول‌های بلوکه شده جمهوری اسلامی به جریان بانکی کشور بر نگشت، این فردی است که الان در درون این دولت هست، توجه کنید همین مقدار ناچیز هم که آزاد شد 2و نیم میلیارد دلارش را ظالمانه برداشتند و به غارتگری پرداختند، امری که به تعبیر رهبری انقلاب فقط بعد از گذشت یک سال ما یک تجربه‌ای را کسب کردیم، گرچه این تجربه یک تجربه مثبت است، اما تجربه با هزینه سنگین خرج کردیم اما فهمیدیم آمریکا کشوری است خبیث که به قول و عهد خودش ذره‌ای وفادار نیست، کشوری که در بسیاری از مصوباتی را که در این زمینه دبه در آورندند و نه تنها خود به این تعهدات عمل نکردند، بلکه جلوی ارتباطات بانک‌های مطرح را با ما گرفتند.

حجت الاسلام روحانی ادامه داد: البته شاهد هستیم در بسیاری از زمینه‌ها ازجمله صادرات، بیمه کشتی‌های نفتی و واردات لوازم مورد نیاز و سایر تجهیزات نه تنها تحریم‌ها برداشته نشد، بلکه تحریم‌های دیگری هم در کنار این تحریم‌ها قرار گرفت، بعد از یکسال گذشت این امر امیدها و وعده‌هایی که به مردم داده شده توسط برخی افراد و اشخاص، چقدر مردم خوشحال شدند، اما متاسفانه آنهایی که حقیقت درون آمریکایی‌ها را می‌شناسند گفتند و بارها تاکید کردند این راه اشتباه است.

وی با اشاره به خصومت دیرینه آمریکا با ایران تاکید کرد: این‎ها مسائل زیادی با ما دارند، مسله حقوق بشر، موشک‎ها، مقاومت در منطقه خاورمیانه بسیاری از مسایلی که اینها پیش‌رو دارند، ملت ما خواست ثابت کند صادقانه حضور دارد، بنای بر ساخت و ساز بمب اتم ندارد و این بهانه را از دست شما بگیرد، مشخص شد که عناصر خبیث در درون کشور در زمان انتخابات و شعار حل مشکلات و مذاکره با آمریکا را می‌دادند و خواستار رابطه بودند و دیدیم که همین مقداری که انجام شد ذره‌ای برای کشور ما مفید نبود.

خطیب جمعه بابل با اشاره به سخنان رهبری در مورد راه حل مشکلات ما، درون کشور است افزود: باید به توانمندی‌های فراوان درون کشور بپردازیم و با به فعلیت درآوردن این توانمندی‌ها شاهد رونق و شکوفایی کامل در درون جامعه باشیم.

وی در ادامه با اشاره به حادثه اخیر فرانسه گفت: حادثه‌ای که دیشب و دیروز در فرانسه رخ داد و فردی با کامیون و تیراندازی بیش از هشتاد نفر را کشت و زخمی کرد در جشن روز ملی فرانسه، چرا از اشتباهات درس نمی‌گیرید، وقتی امثال مریم رجوی و منافقین را اول خودتان در سال‌های قبل با عنوان تروریست دستگیر و بعد آزاد می‌کنید و اجازه می‌دهید متینگ سیاسی بگیرند و تروریست تربیت می‌کنید، این می‌شود.

روحانی افزود: با توجه به گفته‌های اخیر ترکی بین فیصل که سابقاً سفیر عربستان در امریکا بود و در جریان یازده سپتامبر دست داشت و همان عنصری که پدرخوانده گروهک‌های تروریستی است، مخالف ایران در اروپا و کشورهای عربی را آورد پس مانده‌های جریان‌های منافقین را تشویق می‌کنید، بدانید باد می‌کارید طوفان درو می‌کنید.

وی با اشاره به مسئله جاده‌های نامناسب شهرستان بابل علی‌الخصوص منطقه فیروزجا بندپی افزود: مانند سال‌های قبل در مقبره حاج شیخ موسی (ره) مراسمی بود در منطقه بندپی که برگزارشد و در جریان این برگزاری در مسیر راه سالیان سال است که این مردم شریف و عزیز از این منطقه می‌گذرند و با مشکلات فراوانی دست به گریبان هستند، این جاده بوی مرگ می‌دهد و همانطور که دیدید برخی از این عزیزانی که در مسیر برگشت بودن تعدادی کشته و مصدوم شدند که جای تاسف دارد.

امام جمعه بابل ادامه داد: از این مسائل روزانه اتفاق می‌افتد در آن منطقه چقدر باید گله بکنیم ظاهراً در اداره کل راه و ترابری استان مازندران در جغرافیایش چیزی به نام شهرستان بابل وجود ندارد و نگاه نمی‌کنند شهرستانی به نام بابل در نقشه است، چقدر ما در مسیر جاده‌ها که در مناطق بین بخشی ما، بین شهری ما در مجموعه‌ها به این‌ها تذکر داده می‌شود، 15 سال است کمربندی جنوبی از کار افتاده، دولت بعد از دولت می‌آید وعده بعد از وعده می‌دهند، جز وعده دروغ چیز دیگری نصیب این مردم  نشد؟ کی باید به این مسئله رسیدگی شود، چقدر باید تلفات بدهند تا اینها چشمشان را بر این صحنه باز کنند و بفهمند مردمی در منطقه فیروزجا هم وجود دارد، این‌ها هم افرادی هستند که می‌خواهند رفت و آمد کنند.

وی در پایان با اشاره به عدم مدیریت مناسب در اداره راه و ترابری استان گفت: بسیار عجیب علی‌رغم اینکه این مسائل به این‌ها گفته می‌شود، جز یک بله چشم دروغی که تحویل این مردم می‌دهند، چقدر این مردم باید خسارت ببنند چقدر باید تلفات بدهند، اگر لیاقت ندارند، این مدیر کل راه و ترابری اگر نمی‌تواند، تقاضا داریم استاندار محترم این‌ها را عوض کند، یک انسان توانمند را در این مسولیت بگذارند، تا ذره‌ای هم دل‌شان به حال این شهرستان بسوزد.


م. رضا.ف
نوشته شده در تاریخ :شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۵
در ساعت :۱۳:۴۶
سلام به همه احسنت بر حاج آقا .... مسئولين ديگر هم همينقدر احساس مسئوليت کنند وضع ما اين نبود .... واقعا دست مريزاد بر امام جمعه محبوب شهر ماکه به همه ياد داد چگونه بايد فرياد مردم را به گوش مسئولان رساند و بر سر بي توجهي هاو بي مبالاتي در عرصه اجرا فرياد زد و داد ستاد .... بازهم ممنونيم حاج آقا

0 up
down 0
بستن پنجره
* نام شما:
ایمیل شما:
وب سایت:
نظر شما :
شما پاسخ میدهید به نظری با شناسه:
1749

* نام شما:
ایمیل شما:
وب سایت:
نظر شما :

نام بزرگترین دریاچه ای که در شمال ایران قرار دارد چیست