سخنرانی رییس اداره اوقاف بابل
امروز : سه شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸

گزارش عملکرد

فعالیت و چارت

ارتباط با ما

m o s a l l a b a b o l . i r
مصلای بزرگ بابل ، نماز جمعه بابل
  • نام پروژه
  • نام پروژه۲

             يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِذَا نُودِي لِلصَّلَاةِ مِن يَوْمِ الْجُمُعَةِ فَاسْعَوْا إِلَى ذِكْرِ اللَّهِ وَذَرُوا الْبَيْعَ ذَلِكُمْ خَيْرٌ لَّكُمْ إِن كُنتُمْ تَعْلَمُونَ اى کسانى که ایمان آورده اید ! هنگامى که براى نماز روز جمعه اذان گفته مى شود به سوى ذکر خدا بشتابید ، و خرید و فروش را رها کنید که این براى شما بهتر است.            پیامبر اکرم (ص) می فرمایند: کسی که ندای اذان نماز جمعه را بشنود، نماز جمعه بر او واجب خواهد شد. (کنزالعمال، ج 7 ص 723).برنامه های ستاد
پیوندها


سخنرانی رییس اداره اوقاف بابل

 

مسئول اداره ی اوقاف شهرستان بابل آقای صفری در سخنرانی پیش از خطبه ی این هفته ی شهرستان بابل گفت : افتخار ما دست اندرکاران وقف این است که در دستگاه منتصب به ائمه ی اطهار (ع) خدمت می کنیم . پیامبر (ص) و ائمه ی اطهار (ع) سیره ی وقف را در میان مسلمانان و شیعیان جاری نمودند . در کشور ما موقوفاتی بی نظیر وجود دارد . که نام واقفان آنها در جهان به مانند نگینی می درخشد . مرحوم نوشیروانی یکی از واقفان شهرستان بابل است که موقوفات خود را تحت هدایت و رهنمودهای ارزشمند نماینده ولی فقید ولی فقیه و امام جمعه ی شهرستان بابل مرحوم آیت ا... روحانی انجام داده است که همچنان موقوفات ایشان برای شهرستان ما برکت آفرین است . ایشان در این رابطه وقف نامه ای دقیق تنظیم نموده است . اینگونه افراد در جامعه ی ما کم نیستند . طی دو سال اخیر بیش از 60 وقف جدید در سطح شهرستان بابل ثبت شده است .

ایشان به بیان شمه ای  از عملکرد اداره ی اوقاف و خیریه ی شهرستان بابل  در دوران مسئولیت خود پرداخت و گفت : شهرستان بابل بیشترین آمار ثبت وقف در کل کشور را دارا است که در حدود700 رقبه ی عرصه عیان وقف در بابل داریم . متأسفانه با وجود تلاش همکاران در گذشته اما از این 700 رقبه وقف 90 درصد آن به تصرف اشخاص حقوقی و حقیقی در آمده است و از آن بدتر بعضی از این رقبات به ملک تبدیل شده است . واحدی در اداره اوقاف به عنوان واحد عرصه عیان وقف تشکیل شده است و تاکنون بیش از 200 رقبه را تجدید قرارداد کردیم و از بین آنها  26 رقبه را که از سازه های قدیمی بود را تخریب نمودیم و به شکل سازه های نو و امروزی ساخته ایم . انشاء ا... در سال 1395 بیش از 160 رقبه ی عرصه  عیان وقف جدید در کنار سازه هایی که در حال احداث آن هستیم به شهرستان بابل اضافه خواهد شد که با دریافت مبلغی مناسب در اختیار نیازمندان جامعه قرار خواهد گرفت . عوائدی که از محل موقوفات به حساب موقوفات واریز می شود بیش از 5000 نیازمند را طی دو سال اخیر تحت عنواین ریالی و یا به صورت کمک در امر دارو و درمان تحت سرپرستی قرار داده و بیش از صد بیمار صعب العلاج را شناسایی و بخشی از هزینه های درمانی آنها را پرداخت نمودیم . لوازم التحریر بیش از 200 دانش آموز بی بضاعت را در ابتدای سال برای یک سال تحصیلی مهیا کردیم . برای تهیه ی جهیزیه ی 60 زوج جوان مساعدت نمودیم .در اجرای نیات واقفین خیراندیش 200 مبلغ بومی و غیر بومی را در مناسبت های مختلف به مناطق مختلف و به خصوص بقاء متبرکه گسیل کردیم . بیش از صدهزار غذا در ظروف یک بار مصرف تهیه کردیم و به درب منزل نیازمندان رساندیم . در ماه مبارک رمضان به دست نیازمندان سبد غذایی رساندیم . موقوفات مربوط به حوزه ی علمیه که رقبات کمی هم نیستند تحت حمایت های امام جمعه ی شهرستان بخشی از آنها شناسایی و بخشی نیز احیا شدند و عوائد آن را تحویل حوزه های علمیه دادیم . در بخش بقاء متبرکه سعی کردیم در شأن و منزلت امامزادگان واجب التعظیم عمل کرده باشیم . در باب امام زاده قاسم (ع) رقمی در حدود 4میلیارد ریال در جهت سازه ای جدید هزینه نمودیم . در ارتباط با ساخت و ساز حرم امام زاده عبدا... (ع) عواملی دست به دست هم داده بودند که متأسفانه پروژه مربوط به این بقاء متبرکه تاکنون به نتیجه  خاصی نرسیده است اما خدا را شاکر هستیم مشکلات آن تا حدودی رفع و انشاء ا... فاز دوم ساخت و ساز صحن حضرت را از ماه بعد شروع خواهیم کرد . امام زاده هفت تن (ع) در بابل را که دادای فضای گنجایشی بسیار کمی بود را به گنجایش بالغ بر دوهزار نفر افردا در دست اقدام داریم . ساخت مجتمع فرهنگی رفاهی و اداری جنب اداره ی اقواف را با رقمی در حدود 3 میلیارد تومان در دست اقدام داریم که استارت آن را در هفته ی بعد با حضور آقای جعفری معاونت بهره وری سازمان اوقاف خواهیم داشت .

وی در ادامه به بیان برخی مشکلات در رابطه با چگونگی برخورد با مسئله وقف و موقوفات شهرستان بابل پرداخت و بیان داشت : بیش از 90 درصد شهرستان بابل از موقوفات است . یکی از درخواست های بنده از ادارات اجرایی که با موقوفات و اراضی وقفی سر وکار دارند این است که به اداره ی اوقاف احترام بگذارند و به هنگام هرگونه تعریض از اداره ی اوقاف مجوز بگیرند تا سبب بروز مشکلات در آینده نشود . کسانی که اراضی موقوفات در دست آنها است و رقبات عرصه عیان وقف ها را در اختیار دارند مستحضر هستندکه مسئله ی شرعی آن به عهده ی خود آنها است . به گفته ی آیت ا... روحانی در روز عاشورا حرم امام حسین (ع) را به آتش کشیدند و به تاراج بردند و امروز موقاف را به تاراج می برند . این مسئله ضمان شرعی برگردن کسانی است که موقوفات در اختیار آنها است . متأسفانه بعضی از رقبات ما قرداد استیجاری دارند که سالی دو هزار تومان از آن محل تحویل اداره اوقاف می شود ! آیا با این رقم ریالی اندک می شود اجرای نیت واقف را نمود . بعضی از مغازه داران ما از مردم اجاره ی پنج میلیون تومانی می گیرند اما به اداره ی اوقاف پنج هزار تومان اجاره می دهند .   

 
* نام شما:
ایمیل شما:
وب سایت:
نظر شما :

نام پاییتخت ایران چیست